The quantity of atmoshperic SO2 (g) can be determined by reaction with H2O2 (aq)
ID: 709559 • Letter: T
Question
The quantity of atmoshperic SO2 (g) can be determined by reaction with H2O2 (aq), according to the balanced chemical equation...
H2O2(aq)+SO2(g) ---> H2SO4 (aq)
The amount of sulfuric acid produced can be determined by titration with sodium hydroxide of known concentration. An 611.0 gram sample of an air that is known to contain sulfur dioxide was reacted with excess hydrogen peroxide. Given that 18.50 mL of a 0.00250 M naOH (aq) were required to neutralize the H2SO4(aq) produced, calculate the mass percentage of SO2(g) in the air sample
Please and Thank you!!!
Explanation / Answer
H2SO4 produced=N1V1=18.50*10-3*0.00250=4.625*10-5 equivents=2.3125*10-5 moles
from the euation no of moles of SO2= no of moles of H2SO4
no of moles of so2=2.3125*10-5=2.3125*10-5*64=1.48*10-3 gms
mass %=1.48*10-3 /611*100=2.422*10-4%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.