The quantity of antimony in a sample can be determined by an oxidation reduction
ID: 709551 • Letter: T
Question
The quantity of antimony in a sample can be determined by an oxidation reduction titration with an oxidzing agent.
A 7.05 g of stibnite, an ore antimony, is dissolved in hot, concentrated HCL and passed over a reducing agent so that all the antimony is in form Sb^3+ (aq). The Sb^3+ (aq) is completely oxidized by 32.0 mLof a 0.125 M (aq) solution of KBrO3(aq).
The unbalanced equation for the reaction is...
BrO3^-(aq) + Sb^3+ (aq) ---> Br^-(aq) + Sb^5+ (aq)
calculate the amount of antimony in the sample and it percentage in ore.
SHow all the work if you would like but I really only need the answers! Please and Thank you!
Explanation / Answer
BrO3^- + 6H^+ + 3Sb^3+ ---> Br^- + 3Sb^5+ + 3H2O
moles of BrO3^- = (32 x 0.125)/1000 = 0.004 moles
moles of antimony = 3 x 0.004 = 0.012 moles
mass of antimony in sample = 0,012 x 121.76 = 1.46 gm
% in or = (1.46/7.05) x 100 = 20.72 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.