Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Beaker 1 2 3 4 Volume ~ 250 mL ~ 400 mL ~ 150 mL ~ 250 mL Number of molecules 13

ID: 704101 • Letter: B

Question




Beaker

1

2

3

4

Volume

~ 250 mL

~ 400 mL

~ 150 mL

~ 250 mL

Number of molecules

13

13

13

24

Concentration

13 mcl250 mL=0.052

13 mcl400 mL=0.032

13 mcl150 mL=0.087

24 mcl250 mL=0.096

What was added to beaker 2 to increase the volume in the beaker?


What happened to the concentration from beaker 1 to beaker 2?

What happened to the concentration from beaker 1 to beaker 3?

What was done to beaker 3 to change the concentration?

What happened to the concentration from beaker 1 to beaker 4? How was this accomplished?

What is the same between beaker 1, 2 and 3? What can we say is the common relationship between these beakers?


Can you state the relationship between the volume, the amount of solute present and the concentration in the beaker?

Beaker

1

2

3

4

Volume

~ 250 mL

~ 400 mL

~ 150 mL

~ 250 mL

Number of molecules

13

13

13

24

Concentration

13 mcl250 mL=0.052

13 mcl400 mL=0.032

13 mcl150 mL=0.087

24 mcl250 mL=0.096

Explanation / Answer

Water is added to the beaker 2 so that the volume increases and the concentration decrease.

Beaker 1 to beaker 2 concentration decreased.

Beaker 1 to beaker 3 the concentration is increased

In beaker 3 we are decreasing the volume so that the concentration increases.

Concentration (C) = number of moles(n)/volume (V)

Concentration increased from beaker 1 to beaker 4. It is because, if we observe beaker 1 and 4, volumes are same but the number of molecules are more in case of beaker 4. So more number of molecules participating then the number of moles is increases, which in turn increases the concentration.

In beaker 1, 2 and 3 number of molecules participating is same. We easily predict that because the volumes in beaker are changed, even concentration also varied from beaker 1 to beaker 3.

Volume is inversely proportional to the amount of solute present. The law is given by Avogadro.

According to him, n ? 1/V

Concentration to volume relation: C ? 1/V

Volume increases the concentration decreases.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote