The crystalline density of polyethylene (PE) is 1000 kg/m3 and the density of am
ID: 694214 • Letter: T
Question
The crystalline density of polyethylene (PE) is 1000 kg/m3 and the density of amorphous PE is 865 kg/m'. a) Explain why is the density of the amorphous PE lower than that of the crystalline? b) Calculate the mass fraction crystallinity in a sample of linear PE of density 970 kg/m and a sample of branched PE of density 917 kg/m3. Why do the two samples have considerably different densities? Suggest a technique (or techniques) that would allow you to determine whether a sample is semicrystalline of amorphous and explain how would you do the measurement (be brief-no details regarding the instrumentation, detailed data analysis etc. are necessary). c)Explanation / Answer
a)
Crystalline compounds have ordered molecular chain arrangements, hence they are closely packed and have higher density.
b)
1.
D = 970 kg/m3
Dc = 1000 kg/m3
Da = 865 kg/m3
Let mass fraction of crystallinity = x
1 / D = x / Dc + (1 – x) / Da
1 / 970 = x / 1000 + (1 – x)/ 865
x = 0.8
2.
D = 917 kg/m3
Dc = 1000 kg/m3
Da = 865 kg/m3
Let mass fraction of crystallinity = x
1 / D = x / Dc + (1 – x) / Da
1 / 917 = x / 1000 + (1 – x)/ 865
x = 0.42
Linear PE has higher % crystallinity and has higher density as compared to branched PE.
3.
From Density measurements:
1. Weigh the sample (say = m grams)
2. Put the sample in a volume measuring cylinder. Quickly, find out the displaced volume of water (say V mL).
3. Calculate density = m / V grams/mL
Use the above formula, 1 / D = x / Dc + (1 – x) / Da to find out % crystallinity.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.