The crystalline lens of the human eye is a double-convex lens made of material h
ID: 1351362 • Letter: T
Question
The crystalline lens of the human eye is a double-convex lens made of material having an index of refraction of 1.44 (although this varies). Its focal length in air is about 8.00 mm , which also varies. We shall assume that the radii of curvature of its two surfaces have the same magnitude.
(Note: The results obtained in the parts A, B and C are not strictly accurate, because the lens is embedded in fluids having refractive indexes different from that of air.)
Part A: Find the radii of curvature of this lens.
Part B: If an object 13.0 cm tall is placed 31.0 cm from the eye lens, where would the lens focus it?
Part C: How tall would the image be?
Part D: Is this image real or virtual?
Part E: Is it erect or inverted?
Explanation / Answer
n = 1.44
Let, R1 = R2 = R = ?
A) Use Len's makers formula,
1/f = (n-1)*(1/R1 + 1/R2)
1/f = (n-1)*(1/R + 1/R)
1/f = (n-1)*2/R
R = 2*(n-1)*f
= 2*(1.44-1)*8
= 7.04 mm or 0.704 cm
B) object distance, u = 31 cm
let v is the image distance.
Apply, 1/u + 1/v = 1/f
1/v = 1/f - 1/u
1/v = 1/0.704 - 1/31
v = 0.72 cm
C) magnification, m = -v/u
= -0.72/31
= -0.023
image hight = m*object height
= 0.023*13 cm
= 0.302 cm
d) image is real
e) inverted
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.