i have no idea how to answer this. i tried doing it from anexample that my instr
ID: 691455 • Letter: I
Question
i have no idea how to answer this. i tried doing it from anexample that my instructor have done with us but i couldn't get the correct answer, please help me how tosolve this!! thanks in advance! 1. A 40.6 mg sample of oxygen reacts with fluorine toform 59.9 mg of the compound 2. A metal M forms a compound with the formulaMCl3, if the compound contains 65.57% Cl by mass, whatis the identity of the metal? i have no idea how to answer this. i tried doing it from anexample that my instructor have done with us but i couldn't get the correct answer, please help me how tosolve this!! thanks in advance! 1. A 40.6 mg sample of oxygen reacts with fluorine toform 59.9 mg of the compound 2. A metal M forms a compound with the formulaMCl3, if the compound contains 65.57% Cl by mass, whatis the identity of the metal? 1. A 40.6 mg sample of oxygen reacts with fluorine toform 59.9 mg of the compound 2. A metal M forms a compound with the formulaMCl3, if the compound contains 65.57% Cl by mass, whatis the identity of the metal?Explanation / Answer
2. The formula of the metal is MCl3 The compound contains 65.57 % Cl by mass 100 g of the sample has 65.57 g Cl bymass The mass of M in the compound = 100-65.57 = 34.43g Moles of Cl = 65.57 g / 35.45 g/mol = 1.85 mol 1 mol M is present per 3 mol Cl Number of moles of M per 1.85 mol Cl =( 1.85 mol Cl * 1mol M ) / 3 mol Cl =0.6166 mol M Molar mass of M = 34.43 g / 0.6166 mol =55.84 g/mol The molar mass of M is close to Fe. So the metal isFe. For solving the sub part 1 please give the proper dataas to what is to be found out.Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.