a 44.0 gr sample of an unknown metal at 99.0 celsius was placed ina constant pre
ID: 690001 • Letter: A
Question
a 44.0 gr sample of an unknown metal at 99.0 celsius was placed ina constant pressure calorimeter containing 80.0 gr of water at 24.0celsius .the final temperature of the system was found to be 28.4celsius .calculate the specific heat of the metal.( the heatcapacity of the calorimeter is 12.4 J/ C)
a 44.0 gr sample of an unknown metal at 99.0 celsius was placed ina constant pressure calorimeter containing 80.0 gr of water at 24.0celsius .the final temperature of the system was found to be 28.4celsius .calculate the specific heat of the metal.( the heatcapacity of the calorimeter is 12.4 J/ C)
Explanation / Answer
Heat given out by metal = mass * specific heat * temperaturedifference= 44.0 g * c * (99.0 - 28.4) = 3106.4 c . Heat absorbed by water = 80.0 g * 4.184 J/g.C * (28.4- 24.0)C =1472.8 J . Heat absorbed by calorimeter = heat capacity * temperaturedifference = 12.4 J/C * (28.4 - 24.0) C = 54.6 J . Heat given by metal is equal to heat absorbed by water and thecalorimeter 3106.4 c = 1472.8 J + 54.6 J c = 1527.4 / 3106.4 = 0.492 J/ g. C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.