a 25.00 mL volume of a standardized .0235 mHCL solution tirades 25.0 mL of a sat
ID: 579393 • Letter: A
Question
a 25.00 mL volume of a standardized .0235 mHCL solution tirades 25.0 mL of a saturated Ca(OH)2 solution to the methylene orange endpoint. Calculate the Ksp of Ca(OH)2 a 25.00 mL volume of a standardized .0235 mHCL solution tirades 25.0 mL of a saturated Ca(OH)2 solution to the methylene orange endpoint. Calculate the Ksp of Ca(OH)2 a 25.00 mL volume of a standardized .0235 mHCL solution tirades 25.0 mL of a saturated Ca(OH)2 solution to the methylene orange endpoint. Calculate the Ksp of Ca(OH)2Explanation / Answer
mmol of acid = MV= 25*0.0235 = 0.5875
mmol of base = 1/2 mmol of acid = 0.5875/2 = 0.29375
then
[Ca(OH)2] = mmol/V = 0.29375 / 25 = 0.01175 M
[OH-] = 2*0.01175 = 0.0235
Ksp = [Ca+2][OH-]^2
Ksp = (0.01175 )(0.0235^2) = 6.488*10^-6
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.