a 25.00 ml sample of a liquid bleach was fully diluted to 100 in a volumetric fl
ID: 932572 • Letter: A
Question
a 25.00 ml sample of a liquid bleach was fully diluted to 100 in a volumetric flask a 25 ml portion of the diluted sample was transferred into a Erlenmeyer flask containing an excess of KI which reduced the OCl- and produced I3-OCl- + 3I- + H2O <--> Cl- + I3- + 2OH- the liberated I3- was determined by titration with 0.06523M Na2S2O3z it required 9.56 mL of titrant to reach the starch indicator end point what is the % w/v of NaOCl in the original sample of bleach
S2O3^2- + I3- <----> S4O6^2- + 3I-
NaOCl=74.44g/mol a 25.00 ml sample of a liquid bleach was fully diluted to 100 in a volumetric flask a 25 ml portion of the diluted sample was transferred into a Erlenmeyer flask containing an excess of KI which reduced the OCl- and produced I3-
OCl- + 3I- + H2O <--> Cl- + I3- + 2OH- the liberated I3- was determined by titration with 0.06523M Na2S2O3z it required 9.56 mL of titrant to reach the starch indicator end point what is the % w/v of NaOCl in the original sample of bleach
S2O3^2- + I3- <----> S4O6^2- + 3I-
NaOCl=74.44g/mol a 25.00 ml sample of a liquid bleach was fully diluted to 100 in a volumetric flask a 25 ml portion of the diluted sample was transferred into a Erlenmeyer flask containing an excess of KI which reduced the OCl- and produced I3-
OCl- + 3I- + H2O <--> Cl- + I3- + 2OH- the liberated I3- was determined by titration with 0.06523M Na2S2O3z it required 9.56 mL of titrant to reach the starch indicator end point what is the % w/v of NaOCl in the original sample of bleach
S2O3^2- + I3- <----> S4O6^2- + 3I-
NaOCl=74.44g/mol
Explanation / Answer
The reaction taking place between Sodium Thiosulfate and Iodine is
2S2O32- + I3- = S4O62- + 3I-
Number of moles of Thiosulfate used is (0.06523 M * 0.00956 L) = 0.0006235988 mol
So, number of moles of I3- present in 25 mL of diluted solution is (0.0006235988/2) mol = 0.0003117994 mol
Thus number of moles of OCl- present in 25 mL of diluted solution is 0.0003117994 mol
In original 25 mL solution amount of OCl- is (0.0003117994*4) mol = 0.0012471976 mol
Hence, number of moles of NaOCl is 100 mL original solution is (0.0012471976 *4) mol = 0.0049887904 mol
Molar Mass of NaOCl is 74.44 g/mol
Therefore, (w/v) % of the solution is 0.0049887904 mol * 74.44 g/mol = 0.3714 %
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.