A 5.0 g sample of a certain metal is heated to 100.0 degree Celsius and is quick
ID: 688596 • Letter: A
Question
A 5.0 g sample of a certain metal is heated to 100.0 degree Celsius and is quickly immersed in a calorimeter that contains 10.0 g of water at 20.0 degree Celsius. The metal, water, and calorimeter (heat capacity= 10.0 J/degree Celsius) reach equilibrium temperature at 25.0 degree Celsius. The molar mass of the metal is 60. Determine the metal's molar heat capacity. I Know the equation is specific heat times mass times change in temperature but I can not figure out exactly what is molar heat capacity. I believe in the zumdahl 7th edition refers to my question.Explanation / Answer
Molar heat capacity is the specific heat capacity per mole ofsubstance. . Heat given out by the metal = moles * molar heat capacity *temperature difference =(mass /molar mass) * molar heat capacity * temperaturedifference =(5.0 g / 60 g/mol) * mhc * (100-25) =6.25 mhc . Heat absorbed by the water = 10.0 g * 4.184 J/ (g.C) * (25-20) C = 209.2 J . Heat absorbed by the calorimeter = Heat capacity * temperaturedifference = 10.0 J/C * (25-20)C = 50.0 J . Heat given out by the metal is equal to the heat absorbed bythe water and calorimeter So we get 6.25 mhc = 209.2 J + 50.0 J So molar heat capacity ofthe metal = 41.742 J/ (mol.C)Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.