A 5-kg box is sliding along a horizontal floor. Three horizontal forces act on t
ID: 1522797 • Letter: A
Question
A 5-kg box is sliding along a horizontal floor. Three horizontal forces act on the box. Force F1 has a magnitude of 15 N and is directed rightward, force F2 has a magnitude of 15 N and is directed leftward, and force F3 has a magnitude of 5 N and is directed leftward. At t = 0 s, the velocity of the block is 5 m/s to the right. Let rightward be the positive direction.
Is the acceleration of the box positive, negative, or zero?
Positive Zero Negative
What is the magnitude of the box's acceleration?
m/s2
What is the block's displacement from t = 0 s to t = 3 s?
m
Explanation / Answer
here,
mass , m = 5 kg
F1 = 15 N
F2 = - 15 N
F3 = - 5 N
the net force , F = F1 + F2 + F3
F = - 5 N
so accelration , a = net force /mass = - 5 /5 m/s^2
a = - 1 m/s^2
the accelration is negative
the magnitude of box accelration is 1 m/s^2
initial speed , u = 5 m/s
for t = 3 s
the block's displacement , s = u * t+ 0.5 * a * t^2
s = 5 * 3 + 0.5 * 1 * 3^2
s = 19.5 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.