For the reaction 2 HCN(g) <--> H 2 (g) +C 2 N 2 (g) It is known that the equilib
ID: 688327 • Letter: F
Question
For the reaction2 HCN(g) <--> H2(g) +C2N2(g)
It is known that the equilibrium constant at some temperatureis Kp=4.00 x 10-4. What is the equilibrium partialpressure for HCN if initially 3.00 moles of HCN is placed in 2.00 Lcontainer and no products are present?
2 HCN(g) <--> H2(g) +C2N2(g)
It is known that the equilibrium constant at some temperatureis Kp=4.00 x 10-4. What is the equilibrium partialpressure for HCN if initially 3.00 moles of HCN is placed in 2.00 Lcontainer and no products are present?
Explanation / Answer
P = (n/V)*RT = (3 mol/ 2 L)*(8.314 J/mol/K)*(298 K)*( 1atm/101325Pa) = 0.0366776018 atm 2HCN(g) H2(g) + C2N2(g) initial 3.668e-2 change -2x +x +x equil 3.668e-2 - 2x +x +x Kp = 4e-4 = [H2][C2N2]/[HCN]^2 = (x)*x)/(3.668e-2 -2x)2 Take square root x/(3.668e-2 -2x) = 2e-2 x/2e-2 = 3.668e-2 - 2x x = 0.000705338496 P_HCN = 3.668e-2 - 2x = 0.035269323 = 3.53 e-2 atmRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.