Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

5.49 a sample of air contains 78.08% nitrogen, 20.94% oxygen, .05%carbon dioxide

ID: 687804 • Letter: 5

Question

5.49 a sample of air contains 78.08% nitrogen, 20.94% oxygen, .05%carbon dioxide, and .93% argon, by volume. How many molecules ofeach gas are present in 1.00L of the sample at 298.15K at1.00 atm? 5.49 a sample of air contains 78.08% nitrogen, 20.94% oxygen, .05%carbon dioxide, and .93% argon, by volume. How many molecules ofeach gas are present in 1.00L of the sample at 298.15K at1.00 atm? a sample of air contains 78.08% nitrogen, 20.94% oxygen, .05%carbon dioxide, and .93% argon, by volume. How many molecules ofeach gas are present in 1.00L of the sample at 298.15K at1.00 atm?

Explanation / Answer

P=1 atm=101325 Pa , V=1L=10-3m3 No of mole n=(PV)/(RT)=(101325 x 10-3)/(8.314 x298.15)=0.04088 It contains: N2=0.7808 x 0.04088=0.0319 moles O2=0.2094 x 0.04088=0.00856 moles CO2=0.0005 x 0.04088=2.044 x 10-5 moles Ar=0.0093 x 0.04088=3.8 x 10-4 moles Molecules of N2=1.921 x 1022 Molecules of o2=5.156 x 1021 Molecules of CO2=1.231 x 1019 Molecules of Ar=2.289 x 1020

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote