5.3.43 Question Help A pharmaceutical company receives large shipments of aspiri
ID: 3375856 • Letter: 5
Question
5.3.43 Question Help A pharmaceutical company receives large shipments of aspirin tablets. The acceptance sampling plan is to r batch if there is only one or none that doesn't meet the required specifications. If a particular shi what is the probability that this whole shipment will be accepted? andomly select and test 15 tablets, then accept the whole actually has a 5% rate of defects. in tablets The probability that this whole shipment will be accepted is (Round to three decimal places as needed.) t)Explanation / Answer
Solution:- P(x < 1) = 0.829
P(Defect) = 0.05
n = 15
x = 1
By applying binomial distribution
P(x,n) = nCx*px*(1-p)(n-x)
P(x < 1) = P(x = 0) + P(x = 1)
P(x < 1) = 0.4633 + 0.3658
P(x < 1) = 0.8290
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.