an experiment in lab required 500mL of a .0200 M solution ofNa2Co3 you are given
ID: 687036 • Letter: A
Question
an experiment in lab required 500mL of a .0200 M solution ofNa2Co3 you are given solid Na2Co3 , distilled water and a 500. mLvolumetric flask. describe how to perpare the required solution.? I really need help in this question, how do I solve thisproblem??!! an experiment in lab required 500mL of a .0200 M solution ofNa2Co3 you are given solid Na2Co3 , distilled water and a 500. mLvolumetric flask. describe how to perpare the required solution.? I really need help in this question, how do I solve thisproblem??!!Explanation / Answer
Molarity ,M = ( mass / Molar mass ) / Volume in L Given Volume of the solution = 500 mL = 0.5 L Molarity of the solution , M = 0.02 M Molar mass of Na2CO3 = 2 * 23 + 12 + 3 * 16 = 106 g Plug the values in above Eq. we have mass = M * V * Molarmass = 1.06 g So, 106 g of Na2CO3 is taken Volumetric flask & 500mL of water is added.Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.