an electric motor turns 100 revolutions in 5 sec as it speeds up to 2000 rpm. wh
ID: 1602339 • Letter: A
Question
an electric motor turns 100 revolutions in 5 sec as it speeds up to 2000 rpm. what is the motors initial rotation speed (rad/s)? what is the motors constant angular acceleration? an electric motor turns 100 revolutions in 5 sec as it speeds up to 2000 rpm. what is the motors initial rotation speed (rad/s)? what is the motors constant angular acceleration? an electric motor turns 100 revolutions in 5 sec as it speeds up to 2000 rpm. what is the motors initial rotation speed (rad/s)? what is the motors constant angular acceleration?Explanation / Answer
angualr displacement = theta = 100 revolution = 100*2*pi rad = 628.3 rad
time = 5 s
final speed wf = 2000 rpm = 2000*2*pi/60 rad/s = 209.43 rad/s
from equation of motion
theta = (wo + wf)/2*t
628.3 = (w0 + 209.43)/2*5
initial rotational speed w0 = 41.89 rad/s
--------------------
angualr acceleration alpha = (wf - wo)/t = (209.43-41.89)/5 = 33.51 rad/s^2
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.