an experiment is performed on an unknown material and produces the following hea
ID: 543265 • Letter: A
Question
an experiment is performed on an unknown material and produces the following heat curve that temperature of that material is shown as a function of heat added if the sample of the material has a mass of m equals 8.00 grams calculate the specific heat when this material is a solid and when it is a liquid (please see the hidden panel for they split temperatures of fusion and vaporization do not try to approximate the graph). hint: this material is found to have a temperature of fusion of tea Fusion equals 237 Celsius and a temperature of vaporization of T Vapor equals 479 Celsius use this information along with the points of interest given on the graph in the heat equation to find the specific heat of the material.
Explanation / Answer
Cs = specific heat of solid
Q = m*C*(Tf-Ti)
if m = 8 g then
slope = Change in heat / (change in T)
slope = (785-175)/(237-45.2)
slope = 3.3926 J/°C
yet, we need per unit mass
3.3926 J/gc * 1/(8g) = 0.39754 J/gC
now...
Cl = liquid
choose
slope2 = Q2/(Tf-Ti) = (2810-1410)/(479-237)
slop2 = 5.490 J/gC
per unit mas
5.490/8 = 0.72314J/gC for liquid
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.