A 3.00 g sample of a mixture contains copper and zinc. Zinc reactswith HCl accor
ID: 682718 • Letter: A
Question
A 3.00 g sample of a mixture contains copper and zinc. Zinc reactswith HCl according to the equation show below, but copper does notreact with HCl. What is the percentage of Zn in the sample if 0.927L of hydrogen gas is released at 0.974 atm and 293 K. (Atomic mass:Zn = 65.39, H = 1.008, Cl = 35.45, O = 16.00). Zn(s) + 2 HCl(aq)----> ZnCl2(aq) + H2(g)Lifesaver on right answer! (Pleasewalk me through it)
Choices are: A 85.3% B 79.2% C 77.1% D 81.8% E None of the above
Lifesaver on right answer! (Pleasewalk me through it)
Choices are: A 85.3% B 79.2% C 77.1% D 81.8% E None of the above Choices are: A 85.3% B 79.2% C 77.1% D 81.8% E None of the above
Explanation / Answer
moles H2 = pV/RT = 0.974 x 0.927 / 0.0821 x 293 = 0.0375 the ratio between Zn and H2 is 1 : 1 moles Zn = 0.0375 mass Zn = 0.0375 mol x 65.39 g/mol= 2.45 g % Zn = 2.45 x 100/ 3.00= 81.7
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.