A 3.0 kg mass is released from rest at point A of a circular frictionless track
ID: 1569102 • Letter: A
Question
A 3.0 kg mass is released from rest at point A of a circular frictionless track of radius 0.40 m as shown in the adjacent Figure. The mass slides down the track and collides with a 1.4-kg mass that is initially at rest on a horizontal frictionless surface. If the masses stick together, what is their speed after the collision? (b) If this collision lasts milliseconds and the magnitude and direction of the average force exerted by car B on car A. Calculate and compare the kinetic energies of the two-car system before and after the collision. Explain your result.Explanation / Answer
a) at the bottom 3 kg block has a velocity
u1= sqrt(2gh) = 2.8 m/s
u2 = 0
after the collision
from conservation of momentum
m1u1 = (m1+m2)v
v = 3*2.8/4.4 = 1.91 m/s
b) f = chaneg in monetum/t = 3(2.8-1.91)/5*10^-3 = 534 N
c) k1 = 1/2*3*2.8^2 = 11.76 J
k2 = 1/2(m1+m2)v^2 = 8.03 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.