The distance between the sun and the planet mercury is 5.8 x10 7 klm (1 klm = 10
ID: 681729 • Letter: T
Question
The distance between the sun and the planet mercury is 5.8 x107 klm (1 klm = 1000m). Speed of light is 3 x1010 cm/sec. How long does it take for light to travelfrom the sun to planet mercury? A/1.93 seconds B/3.22 minutes C/1.93 x 104 seconds or D/1.61 minutes The distance between the sun and the planet mercury is 5.8 x107 klm (1 klm = 1000m). Speed of light is 3 x1010 cm/sec. How long does it take for light to travelfrom the sun to planet mercury? A/1.93 seconds B/3.22 minutes C/1.93 x 104 seconds or D/1.61 minutesExplanation / Answer
5.8 x107km x 1000m x 100cm x sec x min = 3.22 min 1 1km 1m 3 x1010cm 60 sec The answer is B. Good Luck The answer is B. Good LuckRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.