The distance between the objective and eyepiece lenses in a microscope is 25 cm
ID: 1413058 • Letter: T
Question
The distance between the objective and eyepiece lenses in a microscope is 25 cm . The objective lens has a focal length of 6.00 mm and the eyepiece lens has a focal length of 7.5 cm .
Part A If the object is placed 6.20 mm in front of the objective lens, where is the final image formed?
Part B What is the total linear magnification for the microscope?
Part C What is the overall angular magnification for the microscope if the eye is placed at the second lens?
***This has been posted multiple times and answered incorrectly every time. Please help. Thank you!***
Yet again this was answered incorrectly...if you're not sure, please don't solve this. Thanks.
Explanation / Answer
Part C :
Angualar magnification of eye piece = Me = 25./ fe
Me = 25/ 7.5 =3.33
Part B :
Linear magnification of objective mo= -L/fo = - 25/0.6 cm = - 41.66
Part A:
1/f = 1/s + 1/s'
Where f is the focal length, s is distance from the object, and s' is the distance from the image.
There's two lenses, so you'll have to do this twice.
For the first one: plug in the values:
f = 7.5 cm
s = 0.62 cm
s' = What we're gonna solve for
1/7.5 = 1/0.62 + 1/s'
s' = - 0.674cm
negative sign means that it is in front of the lens.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.