Hydrogen sulfide decomposes according to the followingreaction, for which K c =
ID: 680989 • Letter: H
Question
Hydrogen sulfide decomposes according to the followingreaction, for which Kc = 9.30 x 10-8 at 700degrees Celsius. 2 H2S (g) --> <-- 2 H2 (g) +S2 (g) if 0.47 mol of H2S is placed in a 3.0 L container,what is the equilibrium concentration of H2 (g) at 700degress Celsius? please help me solve this problem, including the solution. Ikeep getting it wrong. Thanks in advance :D Hydrogen sulfide decomposes according to the followingreaction, for which Kc = 9.30 x 10-8 at 700degrees Celsius. 2 H2S (g) --> <-- 2 H2 (g) +S2 (g) if 0.47 mol of H2S is placed in a 3.0 L container,what is the equilibrium concentration of H2 (g) at 700degress Celsius? please help me solve this problem, including the solution. Ikeep getting it wrong. Thanks in advance :DExplanation / Answer
concentration of H2S = Moles / volume =0.47 / 3.0 L =0.156 M 2H2S (g) <----> 2 H2 (g) +S2 (g) Initial 0.156 0 0 Change -2x +2x +x Equilibrium (0.156 -2x) 2x x Kc = 9.30 x 10-8 = 2x. x / (0.156 - 2x) Solving, we get x = 8.5 * 10 -5 So equilibrium concentration of H2 = 2x = 2 ( 8.5 *10 -5) =1.7 * 10-4 M So equilibrium concentration of H2 = 2x = 2 ( 8.5 *10 -5) =1.7 * 10-4 MRelated Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.