Hydrogen gas, H2, reacts with nitrogen gas, N2, to form ammonia gas, NH3, accord
ID: 888029 • Letter: H
Question
Hydrogen gas, H2, reacts with nitrogen gas, N2, to form ammonia gas, NH3, according to the equation
3H2(g)+N2(g)2NH3(g)
NOTE: Throughout this tutorial use molar masses expressed to five significant figures.
Part A
How many moles of NH3 can be produced from 18.0 mol of H2 and excess N2?
Part B
How many grams of NH3 can be produced from 4.50 mol of N2 and excess H2.
Part C
How many grams of H2 are needed to produce 12.57 g of NH3?
Part D
How many molecules (not moles) of NH3 are produced from 1.99×104 g of H2?
Explanation / Answer
3H2(g)+N2(g)2NH3(g)
(a)
3 moles of H2 produce 2 moles of NH3
18 mol of H2 produce (2 / 3) * 18 = 12 moles of NH3
(b)
1 mol of N2 produce 2 mol of NH3
4.5 mol of N2 produce 2 * 4.5 = 9 mol of NH3
9 mol of NH3 = 9 mol * 17 g/mol = 153 g of NH3 ( Molar mass of NH3 = 17 g/mol)
(c)
12.57 g of NH3 = 12.57 / 17 mol of NH3
mol of H2 = ( 3 / 2 ) * 12.57 / 17 = 1.109 mol
Mass of H2 = 1.109 mol * 2 g/mol = 2.218 g of H2
(d)
mol of H2 = 1.99 x 10^-4 / 2 = 0.995 x 10^-4 mol
mol of NH3 = (2 / 3) * 0.995 x 10^-4 mol = 0.663 x 10^-4 mol
Molecules of NH3 = 0.663 x 10^-4 mol * 6.022 x 10^23 mol^-1
Molecules of NH3 = 3.994 x 10^19 molecules
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.