How many moles of sodium hydroxide have been added if 22.11 mL of.128 M solution
ID: 680354 • Letter: H
Question
How many moles of sodium hydroxide have been added if 22.11 mL of.128 M solution are added to titration?
If the sodium hydroxide in the problem above is added to 50.00 mLof .118M Hydrochloric acid, how many mmoles of hydrochloric acidremain? How many moles of sodium hydroxide have been added if 22.11 mL of.128 M solution are added to titration?
If the sodium hydroxide in the problem above is added to 50.00 mLof .118M Hydrochloric acid, how many mmoles of hydrochloric acidremain?
Explanation / Answer
NaOH + HCl -> NaCl + H2O n(HCl) = cv = 0.128 x 0.02211 = 0.002830mol n(NaOH) = n(HCl) = 0.002830mol Second question n(HCl) = cv = 0.118 x 0.05 = 0.0059mol n(HCl) remaining = 0.0059 - 0.00283 = 0.00307mol = 3.07mmol Hope this helps!
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.