For the reaction, Cl 2 (g) <--->2Cl (g),K c =0.0168 at 200 degrees Celcius. 0.22
ID: 679627 • Letter: F
Question
For the reaction, Cl2 (g) <--->2Cl (g),Kc=0.0168 at 200 degrees Celcius. 0.222 mol of Clwere placed in a 2.50L flask at 20 degrees C; no Cl2 waspresent initially. What are the equilibrium concentrations ofCl2 and Cl? <---> = Double Arrow Thanks!! For the reaction, Cl2 (g) <--->2Cl (g),Kc=0.0168 at 200 degrees Celcius. 0.222 mol of Clwere placed in a 2.50L flask at 20 degrees C; no Cl2 waspresent initially. What are the equilibrium concentrations ofCl2 and Cl? <---> = Double Arrow Thanks!!Explanation / Answer
Given that The concentration of the Cl2 presentinitaially = 0.222 mole /2.50L = 0.0888 M Therefore Cl2(g) <------> 2Cl(g) , Kc = 0.0168 I(M) 0.0888 0 C -x +2x Eq 0.0888-x 2x Kc = [Cl]2 / [Cl2] = (2x)2 / (0.0888-x) 0.0168 = 4x2 / (0.0888-x) By solving it we get x = 0.017326 M Therefore at equillibrium [Cl2] = 0.0888 - 0.017326 = 0.0714 M [Cl] = 2*0.017326 = 0.0346 MRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.