The reaction has the following Arrhenius coefficient (A), andactivation energy (
ID: 677679 • Letter: T
Question
The reaction has the following Arrhenius coefficient (A), andactivation energy (Ea) at the temperature 25°C.Determine the rate constant.
Arrhenius coefficient = 99489136 s-1
Activation energy = 58 kJ mol-1
Temperature = 25°C
Explanation / Answer
Formula : k = A e-Ea /RT Where k is the first order rate constant Ais the Arrhenius factor Ea is the activation energy Tis the temperature Ris constant Data : A = 99489136 s-1Ea = 58 * 1000 J / mol T = 273 + 25 K = 298 K R = 8.314 J / mol .K lnk = - 58 * 1000 J /mol. / 8.314 J /mol.K * 298 K + ln(99489136 s-1) =-23.40 + 18.41 = -4.99 k = 0.0068s-1
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.