Calculate the mass of each of the following. (a) a sphere of gold with a radius
ID: 676523 • Letter: C
Question
Calculate the mass of each of the following. (a) a sphere of gold with a radius of80.0 cm [the volume of a sphere with aradius r is V =(4/3)r3; the density of gold =19.3 g/cm3]1 g
(b) a cube of platinum of edge length 0.040 mm (the density of platinum = 21.4g/cm3)
2 g
(c) 10.0 mL of ethanol (the density ofethanol = 0.798 g/mL)
3 g (a) a sphere of gold with a radius of80.0 cm [the volume of a sphere with aradius r is V =(4/3)r3; the density of gold =19.3 g/cm3]
1 g
(b) a cube of platinum of edge length 0.040 mm (the density of platinum = 21.4g/cm3)
2 g
(c) 10.0 mL of ethanol (the density ofethanol = 0.798 g/mL)
3 g
Explanation / Answer
1 4/3 *3.14 *(80)^3 * density (19.3)will give you grams 2 .040mm = .004 cm .004^3*21.4 3 10*.798 take you sigfigs and thats the answers
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.