Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Calculate the magnitude of the electric field at one corner of a square 2.42 m o

ID: 1532422 • Letter: C

Question

Calculate the magnitude of the electric field at one corner of a square 2.42 m on a side if the other three corners are occupied by 6.75 times 10^-6 C charges. Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. What is the direction of the electric field at the corner? along the side of the square between the corner and one of the charges outward of the charge along the line between the corner and the center of the square toward the center along the side of the square between the corner and one of the charges toward the charge along the line between the corner and the center of the square outward of the center

Explanation / Answer

a)

a = side of square = 2.42 m

r = length od diagonal = sqrt(2) a = 3.41 m

E = electric field by charge at A and C = k Q/a2 = (9 x 109) (6.75 x 10-6)/2.422= 1.04 x 104 N/C

E' = electric field by charge at B = k Q/r2 = (9 x 109) (6.75 x 10-6)/3.412= 5.22 x 104 N/C

net electric field is given as

Enet = sqrt(E2 + E2) + E' = sqrt(2) E + E' = sqrt(2) (1.04 x 104 ) + (5.22 x 104 ) = 6.7 x 104 N/c

b)

along the line between the corner and center of the square outward of the center

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote