Calculate the magnitude of the force produced if an 80.0-kg person jumps from a
ID: 1429145 • Letter: C
Question
Calculate the magnitude of the force produced if an 80.0-kg person jumps from a 0.600–m-high ledge and lands stiffly, compressing joint material 1.50 cm as a result. (Be certain to include the weight of the person.)
(a) Calculate the magnitude of the force produced if an 80.0-kg person jumps from a 0.600-m-high ledge and lands stiffly, compressing joint material 1.50 cm as a result. (Be certain to include the weight of the person.) 31360 (b) In practice the knees bend almost involuntarily to help extend the distance over which you stop. Calculate the magnitude of the force produced if the stopping distance is 0.300 m. 2352Explanation / Answer
Using W = Fd and the work-energy theorem gives: W = F d = mgh
F = mgh / d = ( 80 x 9.8 x 0.600 ) / 0.015 = 3.136 x 106 N
a) Net force acting on the person is = his weight + F
= mg + F
= 80 x 9.8 + 3.136 x104
= 32144 N
net force produced = 3.21 x 104 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.