Calculate the mass of copper(II) sulfate pentahydrate (CuSO4?5H2O) that would be
ID: 1034362 • Letter: C
Question
Calculate the mass of copper(II) sulfate pentahydrate (CuSO4?5H2O) that would be necessary to yield the same conductivity as a solution that contains 1.0 g of ammonium chloride (NH4Cl). Show all your work and units.Calculate the mass of copper(II) sulfate pentahydrate (CuSO4?5H2O) that would be necessary to yield the same conductivity as a solution that contains 1.0 g of ammonium chloride (NH4Cl). Show all your work and units.
Calculate the mass of copper(II) sulfate pentahydrate (CuSO4?5H2O) that would be necessary to yield the same conductivity as a solution that contains 1.0 g of ammonium chloride (NH4Cl). Show all your work and units.
Explanation / Answer
Answer:
Molar conductivity depends on the number of moles Ions present in solution.
Equimolar solutions of BINARY salts will have same molar conductivity.
Let us first calculate # of moles of NH4Cl.
Mass of NH4Cl in solution = 1.0 g, Molar mass of NH4Cl = 53.49 g/mol
Moles of NH4Cl = Given mass in grams / Molar mass = 1.0 / 53.49 = 0.0187 moles.
It means 0.0187 moles of copper(II) sulfate pentahydrate (CuSO4?5H2O) will give same molar conductivity as 0.0187 moles of NH4Cl gives.
Mass of copper(II) sulfate pentahydrate (CuSO4?5H2O) = # of Moles * Molar mass = 0.0187*159.61
Mass of copper(II) sulfate pentahydrate (CuSO4?5H2O) = 2.984 g
2.984 g of copper(II) sulfate pentahydrate (CuSO4?5H2O) dissolved in same volume as NH4Cl will have same conductivity.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.