4 [20/10/20] <1.5> Figure 1.23 presents the power consumption of several compute
ID: 669272 • Letter: 4
Question
4 [20/10/20] <1.5> Figure 1.23 presents the power consumption of several computer system components. In this exercise, we will explore how the hard drive affects power consumption for the system. a. [20] <1.5> Assuming the maximum load for each component, and a power supply efficiency of 80%, what wattage must the server’s power supply deliver to a system with an Intel Pentium 4 chip, 2 GB 240-pin Kingston DRAM, and one 7200 rpm hard drive? b. [10] <1.5> How much power will the 7200 rpm disk drive consume if it is idle roughly 60% of the time? c. [20] <1.5> Given that the time to read data off a 7200 rpm disk drive will be roughly 75% of a 5400 rpm disk, at what idle time of the 7200 rpm disk will the power consumption be equal, on average, for the two disks?
Explanation / Answer
a.
Peak Power Consumption = 1* 66 + 4 * 2.3 + 1 * 7.9
= 66.0 + 9.2 + 7.9
= 83.1 W
Power Supply Wattage = 83.1 / 0.8
= 103.9 W
b.
Let the 7200-disk busy time = x
7200-disk power = 5400-disk power
4.0 * (1-x) + 7.9 * x = 2.9 * (1-x/0.75) + 7.0 * x/0.75
4.0 + 3.9 x = 2.9 – 3.87 x + 9.33 x
1.1 = 5.47 x – 3.9 x
Hence x = 0.70
Idle time = 1.0 – 0.70 = 0.30
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.