C3H6 + CO + H2 ? C4H8? In an existing process, 180 kgmol/h of C,H, (P) is mixed
ID: 637750 • Letter: C
Question
C3H6 + CO + H2 ? C4H8? In an existing process, 180 kgmol/h of C,H, (P) is mixed with 420 kgmol/h of a mixture containing 50% CO (C) and 50% H, (H) and with a recycle stream containing propylene and then fed to a reactor. 30% of the propylene fed to the reactor is consumed. The reactor effluent is sent to a separator. The desired product butanal (B) is removed in one stream, unreacted CO and H, are removed in a second stream, and unreacted P is recovered and recycled 6 Mixer Reactor SeparatorC, H P, C, C, H2 How many material balance equations are there for the process?Explanation / Answer
Total material balance at mixure =03 ( 3 components P,C,H)
Total material balance at reactor=04( 4 components P,C,H,B)
Total material balance at Seperator =04 (4 components( P,C,H,B)
Total material balance Equation= 03+04+04 =11
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.