C1. (6) The following data were obtained from the decomposition study of nitroge
ID: 542675 • Letter: C
Question
C1. (6) The following data were obtained from the decomposition study of nitrogen dioxide: 2NO2(g) -> 2N0(g) + O2(g) Temperature Initial Initial Rate of Decomposition NO2], M of NO2 (mol/L.s) 600 600 700 0.010 0.025 0.025 5.0 x 10-5 3.1 x 10-4 7.2 x 10-4 (a) Determine the rate law for the decomposition of NO2 and calculate the rate constants k (with appropriate unit) at 600 K and at 700 K, respectively (b) Calculate the activation energy for this reaction. (c) How long does it take for the concentrations of NO, to decrease from 0.025 M to 0.010 MExplanation / Answer
a) order w.r.t NO2
R1/R2 = (a1/a2)^x
(5*10^-5/(3.1*10^-4)) = (0.01/0.025)^x
x = 2
rate law, rate = k[NO2]^2
K at 600k = rate/[NO2]^2 = 5*10^-5/0.01^2 = 0.5 M-1.S-1
k at 700k = 7.2*10^-4/0.025^2 = 1.152 M-1.S-1
b) ln(k2/k1) = Ea/R[1/T1-1/T2]
ln(1.152/0.5) = (x/8.314)((1/600)-(1/700))
Ea = activation energy = 29.144 kj/mol
c) rate = dx/dt
dt = dx/rate
= (0.025-0.01)/(3.1*10^-4-(5*10^-5))
= 57.7 sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.