500 m 3 of contaminated soil was excavated from the ground near a leaking underg
ID: 593929 • Letter: 5
Question
500 m3 of contaminated soil was excavated from the ground near a leaking underground storage tank (UST). The soil was shipped to a bio-pile processing facility for analysis and remediation. Upon analysis, it is estimated that 275 kg of gasoline (C8H18) is present in the excavated soil. Assume no other carbon sources are present.
a) Based on the ideal ratio of 120:10:1 of C:N:P, calculate the moles of Nitrogen and Phosphorous required (Assume no nitrogen or phosphorous is present initially)
b) Ammonium Sulphate (NH4)2SO4 and trisodium phosphate (Na3PO4), calculate the mass of ammonium sulphate and trisodium phosphate required to reach the optimum nutrient ratio level
Explanation / Answer
a)
Molar ratio of C8H18 and C is, C8H18: C = 1: 8.
Molar ratio of C and N is, C: N = 120: 10
Molar ration of C and P is, C: P = 120: 1
Moles of C8H18 = 275 * 103 g / 114gmol-1 = 2412.28 mole
Therefore moles of C = 2412.28 * 8 = 1.93 *104 mole
Moles of N = 1.93 *104 mole × (10/120) = 1608.19 mole
Moles of P = 1.93 *104 mole × (1/120) = 160.83 mole
For the part b. you need to give the optimum nutrient level of nitrogen and phosphorous required to be reached.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.