50. Thiewes Shoes begins each period with 100 pairs of hiking boots in stock. Th
ID: 2750597 • Letter: 5
Question
50. Thiewes Shoes begins each period with 100 pairs of hiking boots in stock. This stock is depleted each period and reordered. If the carrying cost per pair of boots per year is $3, what are the total carrying costs for the hiking boots? If they sell 600 pairs per year, how many times per year do they restock? If the restocking cost is $20 per order, what are the total restocking costs? What is their EOQ? What is total cost?
Total Carrying Cost: $150
Restocking Cost: $120
They restock about 6 times per year.
EOQ: 89.44 units
Total cost: 268.32
Answers are bolded. Not sure how to get them.
Explanation / Answer
Initial Inventory = 100 Pairs
Company sold = 600 pairs in the year
Ending stock = 0 pairs
Each order size has to be 100 pairs
Carrying stock = ((Initial + Ending) / 2 ) = (100 + 0) / 2 = 50 pairs
Carrying value = 50 * 3 = $150
Since total sales are 600 pairs and each order has to be 100 pairs, company has to order 600/100 = 6 times
So restocking costs = 6 * 20 = $120
EOQ can be calculated as follows
EOQ = SQRT(2 × Quantity × Cost Per Order / Carrying Cost Per Order)
= SQRT(2*600*20/3) = SQRT(8000) = 89.44 units
Total Cost:
Since Thiewes sells 600 pairs per year, it will restock 600/89.44 = 6.71 times.
The total restocking costs will be $20 X 6.71 = $134.16.
Average inventory will be 89.44/2 = 44.72.
The carrying costs will be $3 X44.72 = $134.16, the same as the restocking costs.
The total costs are thus $134.16 + $134.16 = $268.33
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.