Done 3) Near room temperature, the specific heat capacity of benzene is 1.15 a)
ID: 593711 • Letter: D
Question
Done 3) Near room temperature, the specific heat capacity of benzene is 1.15 a) Calculate the heat required to raise the temperature of 1545 mL of benzene from 9 °C to 55 °C. The density of liquid benzene is 0.78 mL b) 25.0 g of benzene is placed in a bomb calorimeter and pressurized with excess oxygen gas. The bomb calorimeter is placed in an insulated container containing 1000 g of water at 298 K and the benzene is combusted. If the molar heat of combustion of benzene is 399.7 kJ/mol, and assuming the calorimeter absorbs negligible heat, determine the final temperature of the water after the system has reached thermal equilibriumExplanation / Answer
3.
a)
mass of benzene = density * volume = 0.78 * 1545 = 1205.1 gm.
Heat required = m * s * dT = 1205.1 * 1.15 * (55 - 9) = 63749.8 J = 63.75 KJ
so heat required is 63.75 KJ.
b)
20.0 gm benzene = mass / molar mass = 20.0 / 78 = 0.256 mole.
Heat released due to combustion of benzene = 0.256 * 399.7 = 102.487 KJ = 102487 KJ
Heat = m * s * (T2 - T1)
102487 = 1000 * 4.184 * (T2 - 298)
T2 = 322.5 K
so final temperature is 322.5 K
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.