5) Chromium has an atomic radius of 1.25 x 10*cm and crystallizes in a body cent
ID: 593007 • Letter: 5
Question
5) Chromium has an atomic radius of 1.25 x 10*cm and crystallizes in a body centered cube S? What is the density of chromium in g/cm? 6)A solution is made by dissolving 23 grams of FeCI, in 250 mL water (d-1 g/ml) a) What is the molarity? b) What is the molality? c) What is the mole fraction of FeCi,? 7) The Henry's Law constant for the solubility of CO, in water at 2S C and 1 atm pressure of is 0.034 (mol/L)/atm. What is the average concentration of CO, in water in air at 1 atmosphere, where CO2 comprises 0.003% of air? 8) What is the vapor pressure of a solution containing 3.5 grams of Goth in 28.75 grams of gH6 Abenzene (P" = 74.7 mm Hg)? 9) A solution containing 1.52 grams of unknown dissolved in 10 grams of dichlorobenzene (T? 53.1 k,=-7. 10 oC/m) freezes at 46.7' C. What is the molar mass of the unknown 0 10) A 50 mL solution containing 0.27 grams of a protein produces an osmotic pressure of 3.86 Cmm Hg at 25°C. What is the molar mass of the protein?Explanation / Answer
5)
Here
r = 1.25*10^-8 cm
length of body diagonal = sqrt(a^2+a^2+a^2)
length of body diagonal = a*sqrt(3)
we have below equation to be used:
For BCC Lattice
length of body diagonal = 4*r
a*sqrt(3) = 4*r
Given: r = 1.25*10^-8 cm
So,
a = 4*r/(sqrt(3))
a = 4*1.25*10^-8/(sqrt(3)) cm
a = 2.887*10^-8 cm
Molar mass = 52.0 g/mol
since the cubic cell is Body Centred Cubic, the value of Z=2
d = (Z*M)/(a^3*NA)
d = (2*52)/((2.887*10^-8)^3*(6.022*10^23))
d = 7.179 g/cm^3
Answer: 7.18 g/cm^3
Only 1 question at a time please
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.