Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

5) Citrus Company is considering a project that has estimated annual net cash fl

ID: 2580964 • Letter: 5

Question

5) Citrus Company is considering a project that has estimated annual net cash flows of $23,430 for four years and is estimated to cost $110,000. Citrus’s cost of capital is 6 percent.
   

Determine the net present value of the project. (Future Value of $1, Present Value of $1, Future Value Annuity of $1, Present Value Annuity of $1.) (Use appropriate factor(s) from the tables provided. Negative amount should be indicated by a minus sign. Round your final answer to 2 decimal places.)

6) Vaughn Company has the following information about a potential capital investment:


1. Calculate the net present value of this project. (Future Value of $1, Present Value of $1, Future Value Annuity of $1, Present Value Annuity of $1.) (Use appropriate factor(s) from the tables provided. Round the final answer to nearest whole dollar.)

    

Net Present Value

6) Vaughn Company has the following information about a potential capital investment:

nitial investment $ 380,000 Annual cash inflow $ 82,000 Expected life 9 years Cost of capital 15%


1. Calculate the net present value of this project. (Future Value of $1, Present Value of $1, Future Value Annuity of $1, Present Value Annuity of $1.) (Use appropriate factor(s) from the tables provided. Round the final answer to nearest whole dollar.)

    

Net Present Value

Explanation / Answer

(5)

Cost of Capital = 6%

Initial Cash Outflow = $110,000

Annual Cash Inflow = $23,430 for 4 Years

Present Value of Annuity (PVAF) @6% for 4 Years = 3.465

Net Present Value = Present Value of Annual Cash Inflow – Initial Cash Outflow

Present Value of Annual Cash Inflow = Annual Cash Inflow * PVAF @6% for 4 years

= $23,430 * 3.465

Present Value of Annual Cash Inflow = 81,184.95

NPV = 81,184.95 - $110,000

NPV = (28,815.05)

(6)

Cost of Capital = 15%

Initial Cash Outflow = $380,000

Annual Cash Inflow = $82,000 for 9 Years

Present Value of Annuity (PVAF) @15% for 9 Years = 4.772

Net Present Value = Present Value of Annual Cash Inflow – Initial Cash Outflow

Present Value of Annual Cash Inflow = Annual Cash Inflow * PVAF @15% for 9 Years

= $82,000 * 4.772

Present Value of Annual Cash Inflow = 391,304

NPV = $391,304- $380,000

NPV = 11,304

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote