A hydrated form of copper sulfate (CuSO4 x H2O) is heated to drive off all the w
ID: 589512 • Letter: A
Question
A hydrated form of copper sulfate (CuSO4 x H2O) is heated to drive off all the water. If we start with 8.18 g of hydrated salt and have 7.35 g of anhydrous CuSO4 after heating, find the number of water molecules associated with each CuSO4 formula unit.A hydrated form of copper sulfate (CuSO4 x H2O) is heated to drive off all the water. If we start with 8.18 g of hydrated salt and have 7.35 g of anhydrous CuSO4 after heating, find the number of water molecules associated with each CuSO4 formula unit.
A hydrated form of copper sulfate (CuSO4 x H2O) is heated to drive off all the water. If we start with 8.18 g of hydrated salt and have 7.35 g of anhydrous CuSO4 after heating, find the number of water molecules associated with each CuSO4 formula unit.
Explanation / Answer
Consider dehydration reaction of CuSO4. xH2O
CuSO4. x H2O ----------> CuSO4 + x H2O
Molar mass of CuSO4 = 159.609 g/mol
Molar mass of H2O = 18 g/mol
Molar mass of CuSO4. x H2O = (159.609 + x * 18)g/mol
Number of moles of CuSO4. x H2O
= 8.18 g / (159.609 +18x) g/mol = 8.18 mol /(159.609 + 18x)
Number of moles of CuSO4 = 7.35 g / 159.609 g/mol = 0.046 mol
From balanced reaction,
0.046 mol = 8.18 mol / ( 159.609 + 18 x)
8.18 mol = 0.046 mol * (159.609 + 18 x)
8.18 = 7.342 + 0.828 x
0.828 x =8.18 - 7.342 = 0.838
x = 0.838 / 0.828 = 1
Number of water molecules associated with each CuSO4 formula unit = x = 1
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.