A hydrated form of copper sulfate (CuSO4·x H2O) is heated to drive off all the w
ID: 550165 • Letter: A
Question
A hydrated form of copper sulfate (CuSO4·x H2O) is heated to drive off all the water. If we start with 7.48 g of hydrated salt and have 4.18 g of anhydrous CuSO4 after heating, find the number of water molecules associated with each CuSO4 formula unit.
Question 4 of 13 General Chemistry 4th Edition University Science Books presented by Sapling Learning Map A hydrated form of copper sulfate (CuSO4" x H20) is heated to drive off all the water. If we start with 7.48 g of hydrated salt and have 4.18 g of anhydrous CuSO4 after heating, find the number of water molecules associated with each CuSO4 formula unit. Number Previous Give Up & View Solution O Check Answer Next Exit HintExplanation / Answer
mass of H2O = mass of hydrated salt - mass of anhydrous salt
mass of H2O = 7.48 g - 4.18 g
mass of H2O = 3.3 g
Molar mass of H2O = 2*MM(H) + 1*MM(O)
= 2*1.008 + 1*16.0
= 18.016 g/mol
mass(H2O)= 3.3 g
we have below equation to be used:
number of mol of H2O,
n = mass of H2O/molar mass of H2O
=(3.3 g)/(18.016 g/mol)
= 0.1832 mol
Molar mass of CuSO4 = 1*MM(Cu) + 1*MM(S) + 4*MM(O)
= 1*63.55 + 1*32.07 + 4*16.0
= 159.62 g/mol
mass(CuSO4)= 4.18 g
we have below equation to be used:
number of mol of CuSO4,
n = mass of CuSO4/molar mass of CuSO4
=(4.18 g)/(159.62 g/mol)
= 2.619*10^-2 mol
we have below equation to be used:
X = mol (H2O)/mol (CuSO4)
X = 0.1832 / 2.619*10^-2
X = 7
Feel free to comment below if you have any doubts or if this answer do not work
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.