A hydrate of magnesium sulfate has a mass of 13.52 g. This sample is heated unti
ID: 1068138 • Letter: A
Question
A hydrate of magnesium sulfate has a mass of 13.52 g. This sample is heated until no water remains. The MgSO_4 anhydrate has a mass of 6.60 g. Find the formula and name of the hydrate. A sample of copper (II) sulfate hydrate has a mass of 3.97 g. After heating, the CuSO_4 that remains has a mass of 2.54 g. Determine the correct formula and name of the hydrate. When 5.00 g of FeCl_3 middot xH_2O are heated, 2.00 g of H_2O are driven off. Find the chemical formula and the name of the hydrate. A sample of the hydrate of sodium carbonate has a mass of 8.85 g. It loses 1.28 g when heated. Find the formula and the name of the hydrate. A 16.4 g sample of hydrated calcium sulfate is heated until all the water is driven off. The calcium sulfate that remains has a mass of 13.0 g. Find the formula and the chemical name of the hydrate. When 8.00 g of Pb(C_2H_3O_2)_2 middot xH_2O are heated, 1.14 g of H_2O are driven off. Find the chemical formula and the name of the hydrate. A hydrate is determined to be 45.43% water and 54.57% CoCl_2. Find the chemical formula and name for this hydrate.Explanation / Answer
1) MgSO4. xH2O
mass of hydrate part = (13.52 g - 6.60 g) = 6.92 g
percentage of hydrate = (6.92 / 13.52) x 100 = 51.18 %
molar mass will be of hydrate MgSO4 = 120.366 g/mol = 49.82 %
100% = 241.6 g
so mass of H2O = 121.23 g
moles of H2O = 7
molecular formula will be MgSO4.7H2O and name is Magnesium sulfate heptahydrate
2nd will same as first
3) percentage of H2O = (2.0 /5.0) x100 = 40 %
molar mass of FeCl3 is 162.2 g/mol = 60 %
molar mass of FeCl3 X H2O = 270.33g/mol
ass of H2O = 108.13 g
moles of H2O = 6
molecular formula = FeCl3.6H2O and name Iron(III) Chloride Hexahydrate
all are same type...
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.