Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

1etic acid solution if 34.57 ml of this solution are needed to (aq)+ NaOH (aq)Na

ID: 588712 • Letter: 1

Question

1etic acid solution if 34.57 ml of this solution are needed to (aq)+ NaOH (aq)Na (aq)+ CH,COO(aq)+H2O ) 6. Calculate the molarity of an neutralize 25.19 mL of 0.1025 M sodium hydroxide acid CHtCOOH (aq) + NaOH (aa) Na"(aa) + CH3COO(aa) + HO (!) 7, A gas that is 80 0% carbon and 200% hydrogen has a density of 1.339 g/L at STP. Calculate its a. Molecular Weight in g/mol b. Empirical Formula c. Molecular Formula 8. A volatile liquid is placed in a flask whose volume is 590.0 ml and allowed to boil until all of the liquid is gone, and only vapor fills the flask at a temperature of 100.0°C and 736 mm Hg pressure. If the mass of the flask before and after the experiment was 148.375g and 149.457 g what is the molar mass of the liquid?

Explanation / Answer

6)

we have the Balanced chemical equation as:

NaOH + CH3COOH ---> CH3COONa + H2O

Here:

M(NaOH)=0.1025 M

V(NaOH)=25.19 mL

V(CH3COOH)=34.57 mL

According to balanced reaction:

1*number of mol of NaOH =1*number of mol of CH3COOH

1*M(NaOH)*V(NaOH) =1*M(CH3COOH)*V(CH3COOH)

1*0.1025*25.19 = 1*M(CH3COOH)*34.57

M(CH3COOH) = 0.0747 M

Answer: 0.0747 M

Only 1 question at a time please

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote