The rolling resistance for steel on steel is quite low; the coefficient of rolli
ID: 585721 • Letter: T
Question
The rolling resistance for steel on steel is quite low; the coefficient of rolling friction is typically r=0.002. Suppose a 180,000 kg locomotive is rolling at 15 m/s on level rails.
Part A
If the engineer disengages the engine, how much time will it take the locomotive to coast to a stop?
Express your answer using two significant figures.
770
SubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part B
How far will the locomotive move during this time?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
t =770
sExplanation / Answer
Friction force F retarding locomotive = 180,000. × 9.81 × 0.002 = 3532 N
Deceleration a = F/m = 3532/180,000. = 19.62 × 10^(-3) m/s².
Time taken to "lose" 15 m/s = t = speed/a = [15/19.62]×10^3 = 770 s
During this time its average speed is 15/2 m/s so it will travel a distance of [15/2]×770
= 5.775 km.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.