The rod between points A and B is sliding along the frictionless rails at 2.00 m
ID: 1260164 • Letter: T
Question
The rod between points A and B is sliding along the frictionless rails at 2.00 m/s. The distance between the rails, L, is 0.5m; and, there is a 100 ohm resistor hooked between the left ends of the rails. The magnetic field is pointing into the page at a 30 degree angle to the vertical (perpendicular to the page), and has a strength of 0.02 Tesla.The rod between points A and B is sliding along the frictionless rails at 2.00 m/s. The distance between the rails, L, is 0.5m; and, there is a 100 ohm resistor hooked between the left ends of the rails. The magnetic field is pointing into the page at a 30 degree angle to the vertical (perpendicular to the page), and has a strength of 0.02 Tesla.
Explanation / Answer
a) emf = B*V*L*cos30 = 0.02*2*0.5*cos30 = 0.01732 v
b) I = e/R = 0.01732/100 = 1.732*10^-4 A
c) from A to B
d) POWER = I^2*R = (1.732*10^-4)^2*100 = 3*10^-6 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.