The rolling resistance of a vehicle can be calculated as F-mg where m is the mas
ID: 1881802 • Letter: T
Question
The rolling resistance of a vehicle can be calculated as F-mg where m is the mass of the vehicle, g is the acceleration due to gravity. and c, is the coefficient of rolling resistance. How much more fuel is needed for a van to overcome rolling resistance than a car if the mass of the vehicles is man-3493 kg and m 1330 kg and each car drives a distance of 252 km? Assume that Cr-0.02, that the energy density of gasoline is 36000 kn, and that the efficiency of the engine in each vehicle is 25%. Select one: O a. 3.0L O b. No different because the travel distance is the same. O c. 3.7 L d. 1.0LExplanation / Answer
W = Fs / n
F force ; s distance ; n efficiency
W = cmgs / n
W car = 0.02 x 1330 x 9.8 x 252
= 65691 kJ
W van = 0.02 x 3493 x 9.8 x 252
= 172526 kJ
difference = 106835 kJ
gas = 106835 / 36000
= 2.97 L
= 3 litres
upvote if it helps
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.