Answer ALL problems using the bubble sheet given(will be distributed to class on
ID: 585690 • Letter: A
Question
Answer ALL problems using the bubble sheet given(will be distributed to class on MONDAY). Please SHOW all relevant calculations in the sheet given How many electrons are necessary to produce 1.0C of negative charge?(e=1.60times10^-19C) 6.5times10^18 6.3times10^19 1.6times10^19 1.6times10^9 6.0times10^23 Two tiny beads, each of mass 3.2g, carry equal-magnitude charges. When they are placed 6.4 cm apart and released in outer space, they begin to accelerate toward each other at 538 m/s^2. What is the magnitude of he charge on each bead?(k=1/4 =9.0times10^9N.m^2/C^2) 510nC 44nC 1800 nC 890nC 1300 Nc One point charge +Q is placed at the center of a square, and a second point charge -Q is placed at the upper-left corner of the square. It is observed that an electrostatic force of magnitude 2.0 N acts on the positive charge at the center. Now a third charges -Q is placed at the lower-left corner of the square, as shown in the figure. What is the magnitude of the act force that act on the center charge now?Explanation / Answer
Charge of 1 electron = 1.6*10^-19 C
Net Charge Q, = 1 C
No of Electrons, = 1/(1.6*10^-19)
N = 6.3 * 10^18
2)
Electrical Field, E = k*q/r^2
E = 8.9*10^9 * q^2)/
Force = m*a
Electrical Force = k*q^2/r^2
k*q^2/r^2 = m*a
(8.9*10^9*q^2)/(6.4/100)^2 = 3.2*10^-3 * 538
q = 8.9*10^-7
q = 890 nC
Please post seperate questions in seperate post only.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.