An electron beam moves toward an oscilloscope screen. The electron is accelerate
ID: 585113 • Letter: A
Question
An electron beam moves toward an oscilloscope screen. The electron is accelerated from rest through a potential difference of 3000 V toward a screen 0.50 m away. Assume Earth's magnetic field is aligned perpendicularly to the electron's trajectory and has the magnitude of4.0 × 105 T.An electron beam moves toward an oscilloscope screen. The electron is accelerated from rest through a potential difference of 3000 V toward a screen 0.50 m away. Assume Earth's magnetic field is aligned perpendicularly to the electron's trajectory and has the magnitude of4.0 × 105 T.
How much will the magnetic field deflect the electron's position at the screen.
Explanation / Answer
E=V/d=3000/0.5=6000 N/C
m=9.1*10^(-31) kg
total time taken to travel 0.50 m need to be calculated first
acceleration=a =eE/m=1.055*10^(15) m/s^2
by newton equation
S=ut+0.5at^2 (u=0,S=0.50,a=1.055*10^(15))
t=3.08*10^(-8) sec
velocity=a*t=eEt/m
magnetic force=qvB=e^2*Et*B/m
acceleration due to magnetic force=magnetic force/m=e^2*Et*B/m^2
a=dv/dt=e^2*EtB/m^2
dv=(e^2*EB/m^2)tdt
integrating both sides and putting v=0 at t=0
v=(e^2*EB/m^2)*t^2/2
v=dx/dt
dx=(e^2*EB/2m^2)t^2dt
again integrating both sides and puting x=0 at t=0sec
x=(e^2*EB/6m^2)t^3
putting t=3.08*10^(-8) sec and putting all other values
we got x=0.036 m
This is magnetic deflection
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.