An electron and a proton are each moving at 870 km/s in perpendicular paths as s
ID: 1438379 • Letter: A
Question
An electron and a proton are each moving at 870 km/s in perpendicular paths as shown in the following figure. Consider the instant when they are at the positions shown in the figure. (Let dx = 3.90 nm and dy = 5.20 nm.)
(a) Find the magnitude and direction of the total magnetic field they produce at the origin.
(b) Find the magnitude and direction of the magnetic field the electron produces at the location of the proton.
(c) Find the magnitude and direction of the total electrical force and the total magnetic force that the electron exerts on the proton.
please make sure post right answer
magnitude mT direction ---Select--- (into the page out of the page) Electron Proton O drExplanation / Answer
Fmag = qvBsinphi
B = uo/4pi * qvsinphi/r^2
part a )
both fields are into the page, so their magnitudes add
B = Be + Bp
phi = 90 degree = sin90 =1
B = uo/4pi (ev/re^2 + ev/rp^2)
B = uo/4pi * (1.6 x 10^-19)(870 *10^3 ) [1/(5.2*10^-9)^2 + 1/(3.9 *10^-9)^2
B = 1.43 T
into the page
part B )
B = uo/4pi * qvsinphi/r^2
r = 6.5 nm
phi = 180 - tan^-1(5.2/3.9) = 126.87 degree
B = 2.6357 x 10^-4 T
into the page
part c )
Fmag = qvBsin90 = 1.6 *10^-19 * 870 * 10^3 x 2.6357*10^-4 = 3.67 x 10^-17 N
in +x direction
Felec = kq^2/r^2
r^2 = 4.225 x 10^-17 m^2
Felec = 5.45 x 10^-12 N
theta = 306.87 degree counterclockwise from the +x axis
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.