Question Part Points Submissions Used A dockworker applies a constant horizontal
ID: 585011 • Letter: Q
Question
Question Part Points Submissions Used A dockworker applies a constant horizontal force of 80.0 N to a block of ice on a smooth horizontal floor. The frictional force is negligible. The block starts from rest and moves 12.0 m in 8.00 s. (a) What is the mass of the block of ice?
______ kg b) If the worker stops pushing at the end of 8.00 s, how far does the block move in the next 8.00 s?
______ m
Question Part Points Submissions Used A dockworker applies a constant horizontal force of 80.0 N to a block of ice on a smooth horizontal floor. The frictional force is negligible. The block starts from rest and moves 12.0 m in 8.00 s. (a) What is the mass of the block of ice?
______ kg b) If the worker stops pushing at the end of 8.00 s, how far does the block move in the next 8.00 s?
______ m
Question Part Points Submissions Used A dockworker applies a constant horizontal force of 80.0 N to a block of ice on a smooth horizontal floor. The frictional force is negligible. The block starts from rest and moves 12.0 m in 8.00 s. (a) What is the mass of the block of ice?
______ kg b) If the worker stops pushing at the end of 8.00 s, how far does the block move in the next 8.00 s?
______ m Question Part Points Submissions Used Question Part Points Submissions Used Question Part Points Submissions Used Question Part Points Submissions Used Question Part Points Submissions Used A dockworker applies a constant horizontal force of 80.0 N to a block of ice on a smooth horizontal floor. The frictional force is negligible. The block starts from rest and moves 12.0 m in 8.00 s. (a) What is the mass of the block of ice?
______ kg b) If the worker stops pushing at the end of 8.00 s, how far does the block move in the next 8.00 s?
______ m A dockworker applies a constant horizontal force of 80.0 N to a block of ice on a smooth horizontal floor. The frictional force is negligible. The block starts from rest and moves 12.0 m in 8.00 s. (a) What is the mass of the block of ice?
______ kg b) If the worker stops pushing at the end of 8.00 s, how far does the block move in the next 8.00 s?
______ m Question Part Points Submissions Used
Explanation / Answer
a) Force applied F = 80 N
Initial velocity u = 0
time t = 8 sec , he travels 12 m.
Here the force is constant then acceleration will be constant so using equation s = ut+0.5at^2
12 = 0.5a(8)^2
a = 0.375 m/s^2
Now force = ma
hence mass m = 80/0.375 = 213.33 kg
b) final velocity at t = 8s, v = u+at = 0+0.375*8 = 3 m/s
since there is no force after t = 8 s then velocity will be constant.
so in next 8 s the distance travelled d = 3*8 = 24 m.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.