Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Question Part Points Submissions Used A driver travels northbound on a highway a

ID: 1634643 • Letter: Q

Question

Question Part Points Submissions Used A driver travels northbound on a highway at a speed of 22.0 m/s. A police car, traveling southbound at a speed of 42.0 m/s, approaches with its siren producing sound at a frequency of 2450 Hz.

(a) What frequency does the driver observe as the police car approaches?

(b) What frequency does the driver detect after the police car passes him?

(c) Repeat parts (a) and (b) for the case when the police car is traveling northbound.

(c) Repeat parts (a) and (b) for the case when the police car is traveling northbound.

while police car overtakes after police car passes

Explanation / Answer

speed of sound in the air is 343 m/s:

f' = f * (343 +/- vo) / (343 -/+ vs )  

a) f' = 2450 * (343 + 22) / (343 - 42) = 2970.93 Hz

b) f' = 2450 * (343 - 22) / (343 + 42) = 2042.727 Hz


If the source is traveling northbound:

a) f' = 2450 * (343 - 22) / (343 - 42) = 2612.79 Hz

b) f' = 2450 * (343 + 22) / (343 + 42) = 2322.727 Hz

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote